fbpx

Количката е празна

Различните методи и стилове в алпинизма са еволюирали през годините. Основната причина зад тази еволюция е сериозното развитие на алпийската екипировка. Напредъкът на материите, като Gore-Tex мембраната например, здравите и същевременно много леки материали като пластмаси, карбонови нишки, метални сплави и други, пакетираните високоенергийни храни, подобрените туристически палатки, всичко това означава, че големите и бавни изкачвания в експедиционен стил отстъпват  път на бързия и лек алпинизъм. Маршрути, които преди изискваха дни със старото оборудване и методи на катерене, сега отнемат часове.

Алпинизмът сега може да се раздели на три основни вида:

Екипировка при класическия алпинизъм

Класически алпинизъм

Класическият алпинизъм е създаден от алпийските водачи и сега обхваща изкачването на сравнително по-ниските върхове и маршрути – под 5000 м. Повечето планински маршрути в света са класифицирани в категорията за класически алпинизъм, т.е. те са до 5000 м. Предишните поколения алпинисти носеха много екипировка и множество инциденти се случваха в резултат на теглото на оборудването и бавния прогрес, който отбелязваха. Същността на изкачването в алпийски стил е да се движиш бързо, като носиш колкото се може по-малко защитна екипировка, за да може теглото да бъде сведено до минимум. Това се основава на принципа, че “бързо означава сигурно”. Алпинизмът изисква всички хора от групата да могат да се придвижват през труден терен бързо и сигурно.

Високопланински алпинизъм

Изкачванията над 5000 м се влияят от надморската височина, времето и продължителното катерене през сняг и лед. Високопланинският алпинизъм изисква смесица от решителност, търпение, безстрашие, внимание, внимателно планиране и в същото време способността да се взимат мигновени решения. Традиционно този тип алпинизъм се практикува чрез експедиционна или “обсадна” по стил тактика, при което се носят големи количества екипировка за лагеруване и храна, установяват се лагери на различна височина по пътя, за да може членовете от групата да се аклиматизират към надморската височина. Изкачването в алпийски стил сега постепенно се налага сред алпинистите и позволява маршрути, които иначе отнемаха дни за покоряване да бъдат преодолени за часове.

Катерене в алпийски стил

Но бързото изкачване не може да бъде постигнато от всеки, защото повечето хора не могат да се приспособят към бързото набиране на височина. Изкачването в алпийски стил има и големи рискове, тъй като нещата могат много бързо да се променят.

Ултралек алпинизъм

Този стил на изкачване е запазен за най-дръзките алпинисти, тъй като при него се покоряват високи върхове, като се използва модерна и ултралека екипировка, а всичко това се прави за много кратко време.